top of page
  • Yazarın fotoğrafıAskan Yapı

Doğa Dostu Ekolojik Yapılar

ekolojik yapılar izmir

Son zamanlarda ekolojik yapı ya da ekolojik ev kavramını sık sık duyuyor olmalısınız. "Doğa Dostu Ekolojik Yapılar" başlıklı yazımızda öncelikle Ekolojik Yapı kavramını tanımlayacağız. Ekolojik Yapı, enerji ve de kullanılan malzeme bakımı ile doğal eko sisteme dayanan çevreye zarar vermeyen yani doğa dostu bir yapı türüdür. Tanımından da anlaşılacağı üzere orman içinde yapılanmış bir ahşap ev olarak da hayal edebilirsiniz. Ancak bir apartman dairesini de ekolojik bir ev haline dönüştürebilirsiniz. Dilerseniz ekolojik yapı ya da ekolojik ev tanımına daha detaylı bir şekilde değinmeye başlayalım.


ekolojik ev izmir ahşap ev
Sağlıklı, modern, doğayı tahrip etmeyen, doğa dostu bir yapı olarak tanımlanan Ekolojik Yapı ile kendi enerjisini üretebilen; çok daha ekonomik, dünyayı çok daha yaşanılası bir yer haline getirmeye yardımcı yapılardır.


ekosistem ekolojik evler

Doğal ekosistem gibi ekolojik evde su, ısı, enerji bakımından kendi kendine yeterek kullanım fazlasını ise depolar. Ekolojik ev dışındaki diğer yapılarda ise kullanılan kaynakla depolanamadığı için bir süre sonra çevreye karışır. Söz konusu olan atıkların bazıları ise çevreye zararlı hale gelmektedir. Doğa dostu evlerde kullanılan tesisatlar ile düşük enerji tüketimi ile kullanılan kaynaklardan maksimum fayda sağladığından dolayı az enerji tüketimi ile daha çok ihtiyaç giderilebilir. Örneğin, çok iyi bir ısı yalıtımı sağlanarak ısıtmada kullanılan enerji miktarı da minimuma indirilebilir.Doğal malzemelerden bir araya gelen Ekolojik Yapılarda enerji üretimi ,yalıtıma ve de arıtmaya yönelik sistemlerin maliyeti açısından sıradan bir ev ile karşılaştırıldığı zaman enerji ve su tasarrufu ile bu maliyet kısa bir süre içerisinde kara dahi geçebiliyor.

güneş paneli izmir enerji üretimi taş ev

"Doğa Dostu Ekolojik Yapılar" başlıklı yazımızda vurgulamak istediğimiz diğer bir konu ise yaşam alanlarında kullanılan doğal malzemelerin insan sağlığına ciddi oranda yaptığı etki. Günümüzün en kaliteli saatlerini evlerimizde geçiriyor ve de ister istemez evdeki enerjiden etkileniyoruz. Evdeki enerjiyi ise yaşam alanımızda kullandığımız eşyaların dekorasyonu ve de malzemelerinin ham maddesi etkiliyor. Bu nedenle kullanımı gittikçe yaygınlaşan Ekolojik Yapı için profesyonel hizmetlerimizden yararlanmak için bizlere ulaşabilirsiniz.


 
635 görüntüleme

Comments


bottom of page